Press "Enter" to skip to content

Ogólnopolski Tydzień Kariery

Ogólnopolski Tydzień Kariery,to coroczne działanie inicjowane przez Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej mające na celu inspirowanie ogólnopolskich i lokalnych inicjatyw na rzecz rozwoju poradnictwa zawodowego – wspierania edukacji, zawodu, pracy i kariery. W tym roku OTK odbywał się w dniach 21-27 października 2019 pod hasłem „Pasja, Profesja,Powołanie.W naszej szkole Ogólnopolski Tydzień Kariery obchodzony był na przełomie całego miesiąca października.

W dniu 02.10 uczniowie klasy VIB uczestniczyli w wycieczce do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sztumie .Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z pracą strażaka, wzbogacanie wiadomości uczniów na temat ochrony przeciwpożarowej poprzez poznawanie urządzeń służących do gaszenia pożaru, budzenie szacunku dla pracy strażaków. Uczniowie dowiedzieli się,że służba strażaka polega na niesieniu pomocy poszkodowanym w różnorodnych wypadkach .Chociaż praca jest bardzo trudna i niebezpieczna to jednak cieszy się wielkim zainteresowaniem wśród poszukujących dobrej pracy.

W dniu 07.10 uczniowie klasy VIA oraz w dniu 23.10 uczniowie klas IIIA i IIIB wzięli udział w spotkaniu z policjantami. Celem spotkania było poznanie przez uczniów zarówno ścieżki edukacyjno – zawodowej do uzyskania zawodu policjanta jaki i specyfiki pracy w policji. Podczas spotkania uczniowie poznali zadania policjanta, do których należy:ochrona porządku publicznego, wykrywanie i walka z przestępczością oraz ściganie osób poszukiwanych i zaginionych. Uczniowie dowiedzieli się jakie są zalety i wady wykonywanego zawodu. Chociaż praca ta należy do niebezpiecznych i wykonywana jest nierzadko w dni wolne to daje policjantom dużą satysfakcję.

W dniu 08.10 uczniowie klasy VB wzięli udział w spotkaniu z pielęgniarką szkolną Panią Marzeną Lubowiecką, która zaprezentowała swój zawód. Uczniowie podczas przedstawionej prezentacji dowiedzieli się jakie wymagania należy spełnić, aby pracować w tym zawodzie. Poznali również historię pielęgniarstwa oraz obowiązki, które pielęgniarki muszą wypełniać.

W dniach 22.10 i 23.10 uczniowie klas VA i VB wzięli udział w w lekcjach europejskich z zakresu Eurokariery. Konsultant Europe Direct p.Małgorzata Jasiewicz-Parafjanowicz przedstawiła informacje na temat wolontariatu europejskiego, studiowania za granicą i jak zdobyć fundusze na swoje pomysły i lokalne inicjatywy .Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z CV europass oraz dowiedzieć się jak można aktywnie wykorzystywać programy europejskie i jakie są możliwości rozwoju w różnych krajach członkowskich.

Do realizacji Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery w naszej szkole włączył się również projekt z zakresu bankowości „Bakcyl”.W dniach 28.10 i 31.10 uczniowie klas VIB i VIE podczas lekcji ”Rynek finansowy ”oraz „Moje finanse-myślę przedsiębiorczo” poznali podstawowe zasady prawidłowego sporządzania budżetu, w tym planowania i kontroli wydatków osobistych.

Chętni uczniowie klas piątych wykonali prace plastyczne pt” „Świat marzeń zawodowych oczami uczniów klas piątych”. Wystawę można obejrzeć na dolnym holu koło gabinetu doradcy zawodowego.

[ngg src=”galleries” ids=”10″ display=”basic_thumbnail” thumbnail_crop=”0″]