Press "Enter" to skip to content

Wycieczka do Warszawy w ramach programu POZNAJ POLSKĘ

W ramach programu „POZNAJ POLSKĘ” uczniowie klas VIA, VIB oraz IVB i VIIIA w dniach 16 – 18 listopada odwiedzili stolicę Polski. Mimo, iż pogoda próbowała nas zniechęcić do zwiedzania (poczuliśmy chłodny powiew zimy), nie daliśmy się. Pierwszego dnia odbyliśmy spacer po najbardziej znanych miejscach Warszawy – Plac Zamkowy, Krakowskie Przedmieście, rynek Starego Miasta. Co chwila pani przewodnik wskazywała nam interesujące zabytki i opowiadała ich historię. Pałac Prezydencki, hotel Bristol, Pomnik Mickiewicza, Warszawskiej Syrenki, Małego Powstańca i Barbakan również nie umknęły naszej uwadze. Niezapomniane wrażenie wywarła na nas zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, upamiętniającego bezimiennych żołnierzy poległych w obronie ojczyzny.

Kolejnym punktem programu w tym dniu było spojrzenie na Warszawę z „wyższych poziomów”. Z tarasu widokowego na 30 piętrze Pałacu Kultury i Nauki Warszawa wydawała się nie mieć końca…

Oczywiście nie zabrakło czasu na zakup pamiątek (oj, niektórzy uczestnicy bardzo miło wspominają ten punkt wycieczki).

Po intensywnym dniu z przyjemnością zakwaterowaliśmy się w hotelu.

Drugi dzień przywitał nas mroźna pogodą, ale nie mieliśmy czasu, by się tym przejmować, bo w planie było mnóstwo atrakcji. Po śniadaniu udaliśmy się w kierunku Parku  Łazienkowskiego, który zwiedziliśmy z towarzystwie pani przewodnik. Naszą uwagę skupiła na Pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego, Pomniku Chopina i Belwederze. Spacerując uliczkami parku z przyjemnością obserwowaliśmy również bawiące się wiewiórki i jak to w Parku Łazienkowskim bywa, dostojnego pawia.

Kolejne godziny spędziliśmy w ciepłych komnatach Zamku Królewskiego, dawnej siedzibie władców Polski. Królewskie apartamenty i Sala Tronowa zrobiły wrażenie swym bogatym wystrojem.

Spacer po Ogrodach Biblioteki Uniwersyteckiej i Wybrzeżem Kościuszki doprowadził nas do Centrum Nauki Kopernik. Tam, poprzez interaktywne eksponaty przeprowadzaliśmy własne doświadczenia, próbując zrozumieć prawa nauki.

I jeszcze przed powrotem do hotelu, zwiedziliśmy Królewski Ogród Światła w Wilanowie, jedną z ulubionych zimowych atrakcji warszawiaków. Niezwykły tunel świetlny, spacer wśród świetlistych drzewek pomarańczowych, iluminacja samego pałacu, Muzyczny Ogród Marzeń i Ogród Różany zdecydowanie przypomniał nam, że święta są tuż, tuż…

Trzeciego dnia żegnaliśmy się z Warszawą, ale zanim to nastąpiło udaliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie za pomocą nowoczesnych technik audiowizualnych poznaliśmy wydarzenia i historie ludzi, którzy walczyli za wolną Polskę i jej stolicę. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta pod Pomnikiem Polegli i Niepokonani na Cmentarzu Powstańców Warszawy.

Trochę zmęczeni, ale pełni wrażeń w późnych godzinach wieczornych wróciliśmy do Sztumu.

Nazwa programu: Przedsięwzięcie pn. „Poznaj Polskę” ustanowione w komunikacie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 27 sierpnia 2021 roku o ustanowieniu przedsięwzięcia pod nazwą „Poznaj Polskę” realizowane  dzięki udzielonemu wsparciu  finansowemu na podstawie porozumienia nr PP MEiN/2022/DPI/1896 z dnia 04.10.2022 roku.  
Nazwa zadania: Przygotowanie i przeprowadzenie w trakcie roku 2022 zgłoszonych przez dyrektorów szkół, dla których organem prowadzącym jest Miasto i Gmina Sztum, wycieczek szkolnych związanych z priorytetowymi obszarami edukacyjnymi wskazanymi przez Ministra, przyjętymi do dofinansowania w ramach przedsięwzięcia pn. „Poznaj Polskę”, ustanowionego na podstawie art. 90w ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2021 r. poz. 1915) przez Ministra Edukacji i Nauki w komunikacie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 27 sierpnia 2021 r. o ustanowieniu przedsięwzięcia pod nazwą „Poznaj Polskę”
Krótki opis zadania: Miasto i Gmina Sztum otrzymała dofinansowanie ze środków budżetu państwa na realizację Przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Poznaj Polskę” w wysokości 55215 zł. Całkowity koszt zadania wynosi 76662zł. W ramach przedsięwzięcia uczniowie szkół podstawowych pojadą na wycieczki szkolne zorganizowane zgodnie z priorytetowymi obszarami edukacyjnymi wskazanymi przez Ministra Edukacji i Nauki. Celem przedsięwzięcia jest uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego poprzez umożliwienie poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Szczegółowe informacje dotyczące przedsięwzięcia można znaleźć na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki klikając w poniższy link: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/poznaj-polske Lp Nazwa szkoły Całkowita kwota wycieczki Wnioskowana kwota dotacji 1 SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 IM. JANA PAWŁA II W SZTUMIE       9 700,00 zł       5 000,00 zł 2 SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 IM. JANA PAWŁA II W SZTUMIE    22 120,00 zł    15 000,00 zł 3 ZESPÓŁ SZKÓŁ SZKOŁA PODSTAWOWA W GOŚCISZEWIE       6 282,00 zł       5 000,00 zł 4 ZESPÓŁ SZKÓŁ SZKOŁA PODSTAWOWA W GOŚCISZEWIE       6 290,00 zł       5 000,00 zł 5 SZKOŁA PODSTAWOWA W NOWEJ WSI       2 848,00 zł       2 278,00 zł 6 SZKOŁA PODSTAWOWA W NOWEJ WSI       4 822,00 zł       3 857,00 zł 7 ZESPÓŁ SZKÓŁ SZKOŁA PODSTAWOWA IM. RODZINY DONIMIRSKICH W CZERNINIE       6 500,00 zł       5 000,00 zł 8 ZESPÓŁ SZKÓŁ SZKOŁA PODSTAWOWA IM. RODZINY DONIMIRSKICH W CZERNINIE       6 500,00 zł       5 000,00 zł 9 ZESPÓŁ SZKÓŁ SZKOŁA PODSTAWOWA IM. RODZINY DONIMIRSKICH W CZERNINIE       6 500,00 zł       5 000,00 zł 10 SZKOŁA PODSTAWOWA NR 2 IM. MAKSYMILIANA GOLISZA W SZTUMIE       5 100,00 zł       4 080,00 zł    76 662,00 zł    55 215,00 zł
Zadanie dofinansowano z budżetu państwa
Wartość dofinansowania: 55 215 zł
Całkowita wartość zadania: 76 662 zł